رفتن به خواستگاری و درخواست برای ازدواج از دختر مورد علاقه تان مسلما جزو مهمترین مناسبت های زندگی هر شخصی می باشد که مسلما این امر همراه با انتخاب گل خواستگاری مناسب دغدغه ای برای خواستگاران می باشد.

هنگامی که شما از دختری خواستگاری می کنید این فقط نشان دهنده ی علاقه ی شما به آن دختر نیست بلکه نشان دهنده آن است که بسیار خوشحالید که  مورد علاقه تان وارد زندگی شما شده و

حال شما با یک گل خواستگاری جذاب و زیبا می تواینید این خاطره را به یاد ماندنی کنید و تمام این احساسات زیبا را در قالب یک گل زیبا به نمایش بگذارید

اما ممکن است سوالاتی برای شما پیش  آید که چه نوع , سایز , رنگ و مدلی گل برای خواستگاری مناسب است ؟ بهتر است سبد ببریم یا دسته گل و … که ما در این مقاله سعی داریم به تمام این سوالات پاسخ داده و به شما در انتخاب بهترین گل خواستگاری کمک نماییم.

 

گل خواستگاری
ویژگی های گل انتخابی برای خواستگاری

چرا برای خواستگاری گل میبریم؟

خواستگاری روزیست که خانواده پسر به منزل دختر می‌روند و برای جلب رضایت دختر و خانواده او اقدام می‌کنند. هر خاطره ای از این روز من جمله مدل گل و شیرینی در ذهن زوجین همیشه ماندگار است .

با شنیدن عبارت خواستگاری در اولین وهله، تصویر گل و شیرینی در ذهن نقش می‌بندد. شاید بتوان گفت این دو به یاد ماندنی‌ترین عناصر جلسه هستند . تقریبا هیچ دامادای پیدا نمیکنید بدون گل خواستگاری به خانه عروس رفته باشد. پس باید در مورد انتخاب این دو، به خصوص گل خواستگاری، اطلاعات کافی به دست آورد و گلی فراموش نشدنی تهیه کرد.

خانم «سیده بتول حسن پور» نویسنده کتاب «در پیچ و خم خواستگاری» این موضوع را اینگونه بیان میکند :

«خانواده پسر با توجه به شناختی که از شرایط فرهنگی و اجتماعی خانواده دختر دارند ممکن است در جلسه اول خواستگاری با خود گل ببرند یا نبرند. اگر خانواده پسر نمی دانند که در جلسه اول باید گل ببرند یا نه، بهتر است این کار را به دو دلیل انجام دهند:

اول این که اگر خانواده دختر انتظار آوردن گل را داشته باشند ولی چنین کاری انجام نشود ممکن است آن را به حساب بی احترامی بگذارند.

دوم این که در هر شرایط فرهنگی، اجتماعی اگر در اولین جلسه گل برده شود اثر روانی خوبی روی خانواده دختر خواهد داشت (حتی اگر خواستگاری به سرانجام نرسد.)

 

ویژگی های گل مناسب خواستگاری

اولین چالش برای انتخاب گل خواستگاری، انتخاب گل‌ است. در اینجا میخواهیم به بررسی ویژگی های گل های مناسب از قبیل نوع گل , رنگ گل , سایز گل و قیمت گلها  و همچنین مواردی از قبیل سن و محلیت که در انتخاب گل تاثیر دارد بپردازیم تا شما بتوانید انتخاب راحت تری برای گل خواستگاریتان داشته باشد.

 

بهترین گل برای خواستگاری

اگر از قبل می‌دانید که همسر آینده‌تان چه گلی دوست دارد، کارتان بسیار ساده خواهد بود اما اگر نمی‌دانید عروس خانم ممکن است چه گلی را دوست داشته باشد، می‌توانید از گل‌هایی استفاده کنید که معمولا همه آنها را، دوست دارند و تنوع رنگی بیشماری دربین آنها به‌چشم می‌خورد.

 

گل ارکیده :

اگر قصد خساست ندارید و می‌خواهید گلی فوق‌العاده تهیه کنید، گل اصلی سبد را ارکیده انتخاب کنید. ارکیده گل مختص بانوان است و گلی است که به خانم‌ها حس منحصر به فرد بودن می‌دهد. رنگ سفید و بنفش این گل بسیار مناسب خواستگاری است از طرفی ارکیده نماد خاندان سلطنتی انگلستان بوده و همیشه گلی لوکس به حساب می‌آید. قیمت ارکیده را بر حسب تعداد گل به روی شاخه حساب می کنند که از گلی ۲۰ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان متغیر است.

 

گل برای خواستگاری
گل ارکیده برای خواستگاری

لیلیوم و لیلیوم اورینتال :

اورینتال گلی بزرگ، با دوام و زیباست که بویی مست کننده دارد. لیلوم اورینتال از لیلیوم معمولی بزرگ‌تر، زیباتر و خوشبوتر و همچنین گرانتر است. لیلیوم را در رنگ‌های متفاوتی می‌توانید تهیه کنید. قیمت لیلیوم معمولی در بازار ایران از شاخه ای 15 تا 20 تومان می باشد و هم چنین اورینتال از شاخه ای 40 تومان تا 60 تومان می باشد.

 

گل خواستگاری لاکچری
گل بسیار زیبا برای خواستگاری

 

آنتریوم :

آنتریوم نیز از گل‌های لوکس و خوش ظاهریست که نماد مراقبت از عزیزان را دارد. این گل رنگ‌های براق و خیره کننده ای دارد و همچنین کاملا مناسب سبد های خواستگاری می باشد. از رنگ سفید این گل بر ای خواستگاری استفاده ننمایید که جلوه زیبایی ندارد . قیمت هر شاخه انتریوم درایران بین 15 تا 25 تومان می باشد.

گل خواستگاری جدید
مدل جدید گل انتخابی برای خواستگاری

رز قرمز :

بسیاری از خانم‌ها علاقه زیادی به خشک کردن گل دارند و آن را به عنوان یادگاری از روزهای خوش زندگی نگه می‌دارند. اگر به خشک کردن گل اهمیت بدهید، باید از گلی مثل رز قرمز استفاده کنید. رز قرمز پادشاه همه‌ی گل‌هاست و شناخته شده‌ترین گل جهان است. رز قرمز دارای دو مدل ایرانی و هلندی می باشد که نوع هلندی آن دارای کیفیت بهتر و قیمت بالاتر می باشد قیمت رز ایرانی شاخه ای بین 10 تا 15 تومان و رز هلندی بین 15 تا 30 تومان می باشد.

 

دسته گل خواستگاری
گلهای مناسب برای خواستگاری

 

استرلیزیا و آلسترومریا :

در سبدهای مناسب خواستگاری گاهی از گل‌هایی مثل پرنده بهشتی (استرلیزیا) و یا آلسترومریا نیز استفاده می‌شود. این گل ها باعث خاص و لوکس تر به نظر رسیدن این سبد ها می شود. دقت داشته باشید که این دو گل در کنار هم جذاب هستند و معمولا در کنار هم در سبد ها استفاده می شود البته گل استرلیزیا در 6 ماه دوم سال موجود می باشد.

 

سبد گل خواستگاری
سبد برای خواستگاری

 

سعی کنید گلی انتخاب کنید که از هرنظر عالی باشد، بهتر است فقط از یک مدل گل برای تزئین انتخاب نکنید و حداقل سه مدل گل در رنگهای مختلفی برای تزئین به کار ببرید که بیشتر جلب توجه نماید.

مقاله پیشنهادی : راهنمای کامل نگهداری از گیاه شفلرا (Schefflera)

رنگ گل

گل‌های سرخ نماد عشق و علاقه فراوان هستند و شاید برای خواستگاری خصوصا جلسه اول مناسب نباشند. رنگ نارنجی و زرد نیز هواداران کمتری دارند و انتخاب آن‌ها کمی‌پر خطر است و ممکن است طرف مقابل هیچ علاقه‌ای به آن نداشته باشند.

بهترین رنگ‌ها برای گل خواستگاری، سفید، صورتی، یاسی و بنفش هستند. رنگ سفید همیشه به معنای پاکی، صداقت و خلوص است. برای این مراسم نیز مهم‌ترین چیز نشان دادن صداقت شما است . پس بهتر است رنگ اصلی گل‌ها را سفید انتخاب کنید. رنگ صورتی هم در گل‌ها نماد علاقه، تعلق خاطر و ارادت قلبیست و رنگی بسیار شایسته برای این مناسبت است.

گل‌های بنفش و یاسی نیز به خاطر رنگ واضحی که دارند، می‌توانند سبد را زیبا کنند. البته به عنوان رنگ مکمل نیز می‌توانید زرد و نارنجی را نیز اضافه کنید. بهتر است گل صورتی رنگ (علامت حیات و زندگی)، از یک نوع و به تعداد فرد باشد تا دسته گل زیباتری درست شود اما اگر سبد گل برای خواستگاری در نظر دارید بهتر از سبد های مجلسی که لیلیوم و آنتریوم بنفش دارند استفاده کنید . ترکیب این دو رنگ با رنگ سفید، سبدی بسیار زیبا به شما می دهد.

 

باکس گل خواستگاری
باکس برای خواستگاری

 

سایز گل

اگر از نظر مالی محدودیتی ندارید، بهتر است سایز بزرگ و یا خیلی بزرگ، سبد یا دسته گل را انتخاب کنید. به دلیل رسمی‌تر و لوکس بودن این گلها و البته ظاهر گران قیمت‌تر، معمولا بیشتر به یاد می‌مانند

معمولا قیمت سبد های خواستگاری از 350 تومان شروع می شود و تا 2 میلیون هم می رسد.

دسته گل نیز از 250 تومان شروع شده و تا یک ملیون و نیم نیز می رسد.

 

سبد گل خواستگاری لاکچری
سبد بسیار زیبا برای خواستگاری

 

نقش سن عروس در انتخاب گل

سن عروس تا حدودی می تواند در گل خواستگاری موثر باشد زیرا سلیقه ی یک خانم 18 ساله قطعا با خانم بالای 30 سال متفاوت است برای خانم های جوانتر می توان از باکس گل متشکل از گلهای رنگارنگ ,که به تازگی باب شده اند و نوعی سنت شکنی هستند استفاده کرد .

امابرای خانم های با سن بالاتر یهتراست ریسک نکرده و از سبد های مجلسی با رنگ های ملایم و کلاسیک استفاده کرد.

برای خانم های جوانتر میتوان از ۵ یا ۶ نوع گل در رنگهای متفاوت استفاده کرد اما برای خانم های با سن بالاتر از ۳ یا ۴ نوع گل با رنگهای ملایم استفاده کرد.

 

باکس گل لاکچری
باکسی بسیار زیبا مناسب برای خواستگاری

تاثیر سنت های بومی و محلی در انتخاب گل خواستگاری

قطعا سنت های بومی و محل زندگی همانطور که در تمام مراحل ازدواج نقش مهمی دارند در گل خواستگاری هم نقش مهمی دارند.  اگر به خواستگاری دختری می روید که محل زندگی و سنت های آنان با شما متفاوت هست , حتما از قبل خواستگاری تحقیق کرده و اطلاعات نسبی به دست بیاورید شاید گل خاصی در محل زندگی طرف مقابلتان پرورش می یابد که برای اهالی آن منطقه بسیار با ارزش بوده مانند گل یاس رازقی , سوسن چلچراغ , بنفشه و زنبق ایرانی و …که دیدن آن گل در جلسه خواستگاری موجب نشاط و رضایت خانواده عروس شود.

 

دسته گل خواستگاری ایرانی
گلهای مناسب برای خواستگاری ایرانی

سبد گل بهتر است یا باکس  یا دسته گل؟

دسته‌های گل حالت صمیمانه‌تری دارند و سبدهای گل رسمی‌تر هستند. باکس گل هم بیشتر حالت مدرن و سنت شکن  دارند ولی منعی برای استفاده از آنها در خواستگاری نیست. البته باز هم باید به میزان آشنایی و سطح ارتباط خانواده‌ها و البته بودجه توجه داشت.

اگر میزان صمیمیت خانواده‌ها زیاد است و بودجه محدود، می‌توانید دسته گل‌های سایز متوسط و یا باکس های سایز متوسط و بزرگ انتخاب کنید. هیچ گاه به دسته‌های کوچک گل فکر نکنید. زیرا گل‌های خیلی کوچک شبیه دسته گل عروس می‌شوند.

دسته گل خواستگاری لاکچری
باکس لاکچری برای خواستگاری

چه گل هایی برای خواستگاری نباید برد؟

گلهایی مانند گلایل و داوودی و میخک و انتریوم سفید که معمولا به گلهای عزا معروف هستند که در تاج های گل عزا بیشتر کاربرد دارند پس برای خواستگاری اصلا گزینه مناسبی نمی تواند باشد .

می توانید از رنگ های شاد این گلها برای گل خواستگاری استفاده نمایید.

چه گل هایی برای خواستگاری نباید برد؟
گلهای سفید مناسب برای تسلیت

نحوه تقدیم گل خواستگاری

برای تقدیم کردن و هدیه دادن گل خواستگاری ، با دو دست خود زیر گل را بگیرید . اگر دسته گل خریده اید، یک دست را به ساقه گل‌ ها گرفته و دیگری را در پشت گل بگیرید و گل را به شکل خوابیده (افقی) تقدیم کنید .

بهتر است شیرینی را مادر یا خواهر داماد و گل را خود داماد در دست بگیرد. بعد هر دو به ترتیب به مادر یا پدر عروس با احترام تحویل داده شود. لبخند را در هنگام دادن گل و شیرینی از یاد نبرید. با همان لبخند اول، صمیمیت و مهربانی خود را به نمایش بگذارید.

بهتر است خانواده عروس برای ادای احترام دسته گل را در یک گلدان و یا سبد گل را در محل خواستگاری در منظر عموم گذاشته تا همه ازین زیبایی بهره ببرند.

نحوه تقدیم گل خواستگاری
نحوه ی تقدیم گل به خانواده ی عروس

با توجه به تمام مطالب گفته شده در بالا بهترین گل برای خواستگاری، گلی است که با توجه به بودجه شما سایزی بزرگ با گلهای آنتریوم ، ارکیده و رز در رنگ های صورتی و سفید و بنفش و یاسی است که با توجه به میزان صمیمیت شما با خانواده عروس می تواند سبد , باکس و یا دسته گل باشد. بهتر است به طور روتین از سبد استفاده نموده اما اجباری در این موضوع نمی باشد.

برای عموم جامعه معمولا گل خواستگاری بودجه ای بین 400 تا 800 تومان به خود اختصاص داده است .

 

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد برای انتخاب گل خواستگاری می توانید به www.golpino.com  مراجعه نموده و از پیشنهادهای این سایت برای خواستگاری بهره مند شوید.