شب یلدا یکی از جشن های کهن ایرانیان است. این جشن به آیین زرتشتیان مربوط است. در آخرین شب پاییز و قبل از آغاز زمستان مردم پیروزی نور بر تاریکی را جشن میگیریند. تولد الهه نور هم در این شب است. شبی که طولانی ترین شب سال نامیده شده و سفره و گل شب یلدا در آن نقش اساسی دارد. مخصوصا برای کسانی که در این شب به مهمانی میروند. در این شب طولانی مردم سرزمینمان دور هم جمع میشوند و قبل از رفتن به جشن به آماده سازی سبد گل شب یلدا، دسته گل شب یلدا و گل آرایی شب یلدا مشغول می شوند تا سفره شب یلدا زیبایی برای خود و خانواده شان فراهم کنند.

سفره و تزیین گل شب یلدا

سفره شب یلدا و تزیین سبد گل شب یلدا  از اهمیت زیادی برخوردار است. از کسانی که در این جشن حضور دارند با آجیل خشک، هندوانه و انار به شکل زیبایی پذیرایی می کنند. خوردن این میوه ها هم راز خود را دارد. یکی از باورهای افراد ان دوران این بود که افراد با خوردن این میوه ها که میوه های تابستانی هستند، در طول زمستان از بیماری دور خواهند مانند. به همین دلیل در شب یلدا در کنار گل شب یلدا، تزیین گل شب یلدا، دسته گل شب یلدا، سبد گل شب یلدا، آجیل و میوه ها مانند انار، هندوانه به عنوان میوه ای تابستانی که طرفداران زیادی هم دارد سرو میشود. انار هم که از میوه های معروف شب یلداست داستان خودش را دارد. باور مردم آن روزهای کشورمان این بوده که انار ما را به یاد چرخه زندگی می اندازد. باوری که مربوط به تولد دوباره و احیای نسل ها میشود. انار نماد جالب دیگری هم دارد که سمبل طلوع خورشید است.

سمبل ها و نماد های شب یلدا

زمانی که میخواهید سفره شب یلدا را تزیین کنید، همه چیز نماد خاص خودش را دارد. از گل شب یلدا گرفته تا گل آرایی برای شب یلدا. گل آرایی شب یلدا و در کنار آن تزیین سبد گل شب یلدا و شناسایی بهترین گل برای شب یلدا اهمیت ویژه ای دارد. رنگ سرخ سمبل و نماد این شب طولانیست. مانند رنگ سرخی که در کریسمس استفاده میشود. گل های سرخ شب یلدا نماد تولد دوباره نور و یا خورشید است. دلیل قرمز کردن آیتم های سفره شب یلدا هم به همین دلیل است.

سبد گل شب یلدا
سبد گل شب یلدا در مجله گلپینو

تاریخچه افسانه یلدا

در قدیم زندگی مردم برا اساس چرخش خورشید و ستارگان بوده است. آن های با استفاده از ستارگان مسیریابی و کارهای جالبی انجام میدادند. بخت خود را به تاریخ و روزهای سال مرتبط می دانستند. این تکیه به مهر و ماه آیین های فراوانی هم برای خودشان پدید آورده بود. از مهمترین جشن های مرتبط با این موضوع شب یلداست. به این شب طولانی سال شب چله هم گفته میشود. ایرانیانی که سال ها قبل در زمان زرتشتیان در ایران زندگی می کردند، باور داشتند که این شب نماد پیروزی روشنی بر تاریکی و اهریمن است. مردم آن زمان این شب زیبا را جشن می گرفتند و این پیروزی بزرگ را والا میدانستند. افرادی هم تا صبح، شب زنده داری می کردند. آن ها اعتقاد داشتند که باید در این شب از روز پاسبانی کنند. آن ها باور داشتند که اگر در این شب بخوابند، ممکن است در نبود آنها شب بر روز پیروز شود و جهان دیگر طلوع خورشید را نبیند. این ها همه باور هایی بود که به تشکیل آیین های مختلف برای جشن گرفتن طولانی ترین شب سال یا شب چله شد. آیین هایی مثل آماده کردن آجیل خشک، انار سبد گل شب یلدا، گل شب یلدا، دسته گل شب یلدا، گل آرایی شب یلدا و از همه مهمتر فراهم کردن هندوانه در این شب سرد سال!

سبد گل شب یلدا
سبد گل شب یلدا در مجله گلپینو

 یلدا و زوج های جوان

در این شب معمولا زوج های جوان با خانواده خود به دیدار یکدیگر می روند. در این شب دو خانواده یلدا را جشن می گیرند و همدیگر را بیشتر می شناسند. آن ها سعی می کنند شبی ماندگار و به یادماندنی برای خود و خانواده خود رقم بزنند. معمولا این زوج های جوان دست خالی به عیادت خانواده همسر خود نمی روند. در قدیم آن ها تنها دست گلی همراه خود می بردند. اما امروزه اندازه این دسته گل ها به شکل عجیبی بزرگتر شده و به اندازه یک سبد گل برای شب یلدا تبدیل شده است. به همین دلیل تزیین سبد گل شب یلدا اهمیت پیدا کرده است. برای تزیین سبد گل شب یلدا معمولا از میوه های فصل پاییز مانند انار و خرمالو استفاده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا عکس هایی از نمونه های تزیین گل شب یلدا ببینید.