اخبار داغ

مشکلات گیاهان و گل های خود را در نظرات بنویسید ٬ کمتر از 6 ساعت به شما پاسخ داده می شود

[njwa_button id="7235"]

اگر درباره گل و گیاه اطلاعات زیادی ندارید به راحتی می توانید عکس گیاه بیمار را برای کلینیک گل و گیاه گلپینو ارسال کنید یا در انتهای مقاله آن را برای ما بنویسید . تا کارشناسان ما دلیل بیماری گیاه را تشخیص دهند و روش درمان آن ها را به طور کامل به شما آموزش دهند.

خدمات گیاه پزشکی مجموعه گلپینو

 • راهنمایی خرید گل و گیاه مناسب با شرایط منزل شما: گیاه پزشکان ما با توجه به اطلاعاتی که از شرایط مکانی مانند میزان نور، دمای محیط و…. به آن ها میدهید میتوانند بهترین گل و گیاه برای محل زندگی شما را انتخاب کنند
 • درمان مشکلات گل و گیاهان بیمار به صورت رایگان و آنلاین: اگر گل و گیاه شما درچار بیماری و یا آفاتی شده باشد که از روش درمان آن اطلاع کافی را نداشته باشید میتوانید با گیاه پزشکان ما ارتباط برقرار کنید و کمتر از 6 ساعت پاسخ خود را دریافت کنید و گیاهی شاداب داشته باشید.
 • راهنمایی درباره نحو نگهداری بهتر گل و گیاهان شما :  برخی افراد به دلیل شاغل بود ممکن است نتواند گل و گیاه خود را به صورت مداوم چک کنند و به آن ها رسیدگی کنند . یا ممکن است برخی از خانه ها نورگیر مناسبی نداشته باشد. هرکدام از این موارد بسیار مهم هستند و در خرید گل و گیاه به شما کمک میکنند تا با راهنمایی گرفتن از تیم ما  بهترین انتخاب را داشته باشید.

راه های ارتباط با گیاه پزشک مجموعه گلپینو

برای ارتباط با گیاه پزشک میتوانید سوالات خود را در انتهای صفحه در قسمت پرسش و پاسخ ثبت کنید و گیاه پزشک ما در کمتر از 6 ساعت به شما پاسخ خواهد داد

دومین راه برقراری ارتباط در واتس اپ ( 9101968602 ) است که میتوانید مستقیم به گیاه پزشک پیام بدهید و سوالات گیاهی خود را بپرسید

آشنایی با بیماری گیاهان و روش های رفع مشکلات گیاهان و گل ها

مشکلات گیاهان و مشکلات گل ها

گل و گیاه در خانه می تواند باعث زیبایی بصری و افزایش روحیه در انسان شود. اکثر افراد از گلدان های سبز و زیبا در خانه و یا محل کار خود لذت می برند چرا که نگاه کردن به آنها می تواند برای.چند ثانیه هم که شده ما را از هیاهو و استرس های زندگی نجات دهد.
اما گاهی اوقات که به گیاهان خود نگاه می کنیم متوجه می شویم که برگ های گیاه شروع به زرد شدن کرده و یا گلدان آن طراوت و تازگی سابق را ندارد.
تشخیص سریع مشکلات گیاهان و حتی مشکلات گل با توجه به یک سری علائم و نشانه هایی.که می توان در گیاهان مشاهده کرد، می تواند به درمان و پیشگیری از نابودی گیاه کمک زیادی کند. تقریبا نگهداری گیاه با گل تفاوت خاصی ندارد و بیشتر بستگی به نوع گل و گیاهتان دارد.

در این مقاله با ما همراه باشید.تا به معرفی انواع بیماری گیاهان و معرفی انواع آفات گیاهان و روش های دفع مشکلات گیاهان و مشکل در نگهداری گل بپردازیم.

با مجله گلپینو همراه باشید تا کارشناسان ما بهترین توصیه ها برای درمان گیاهتان را به شما انجام  دهند همچنین به سولات زیر نیز پاسخ خواهیم داد.

* چگونه از بیماری گیاهان و مشکلات گل های خانگی مان پیشگیری کنیم؟

* متداول ترین بیماری ها گیاهان کدامند؟

انواع بیماری های گیاهان و مشکلات گل

بیماری گیاهان و مشکلات گل

گیاهان یکی از عناصر زنده ای هستند که تقریبا در تمامی منازل یافت می شود. گاهی اوقات ممکن است گیاهان به دلایلی دچار بیماری.و مشکلاتی شوند که این بیماری ها ممکن است موجب از بین رفتن آن ها شود.

در این رابطه باید گفت که تشخیص سریع با توجه به یک سری علائم و نشانه هایی که می توان در گیاهان مشاهده کرد، می تواند به درمان و پیشگیری از نابودی گیاه کمک زیادی کند.

درمان گل و گیاه کاری تخصصی است !

امروزه در اکثر منازل حداقل یک گلدان از گیاهان آپارتمانی  و یا گل پیدا میشود و اکثرا مردم به نگهداری از گل و گیاهان علاقه بسیاری پیدا کرده اند . پس به همین دلیل تا حدودی نیز درباره گیاهشان یا نحو نگهداری آن اطلاعاتی دارند . اما در برخی موارد تشخیص و درمان بیماری ها و آفات گیاهان کاری تخصصی بوده و بهتر است برای اینکه به گیاه آسیب جدی تری وارد نشود،  در این زمینه از یک گیاه پزشک راهنمایی بگیرید تا حال گل و گیاهتان بهتر شود.

گیاه پزشکان گلپینو در این زمینه همیشه همراه شما هستند.

متداول ترین بیماری های گیاهان

مشکلات گیاهان

۱. لکه برگی زاویه ای

یکی از انواع مریضی گیاهان بسیار مخرب با منشا قارچ، بیماری لکه برگی زاویه ای می باشد. در این بیماری نوعی قارچ موجب لکه ‌های زاویه‌ دار بر روی برگ گیاه خامگی می شود که این لکه ها معمولا در ابتدا زرد رنگ بوده و سپس قهوه ‌ای می‌گردد.

۲. آنتراکنوز

یکی دیگر از مریضی گیاهان قارچی بیماری آنتراکنوز می باشد. در این بیماری ضایعاتی مشابه با لکه برگی زاویه ای بر روی برگ گیاه با  رگ برگهای سیاه ایجاد می شود. همچنین این بیماری موجب قهوه ‌ای و پژمرده شدن برگ گیاه در شرایط آب و هوای مرطوب می شود.

بیماری گیاهان
کلینیک گل و گیاه

۳. سفیدک پودری

یکی دیگر از بیماری‌های قارچی متداول‌ در بین گیاهان خانگی،بیماری سفیدک پودری می باشد. این بیماری ممکن است در تمامی گیاهان ایجاد شود و علائم آن بر روی برگ‌ها، گل‌ها، میوه‌ها و سبزیجات به صورت پودر در خاکستری یا سفید رنگ دیده می‌شود. در صورت درمان به موقع این بیماری وضعیت گیاه بیمار به سرعت وخیم شده و برگ‌های گیاه زرد یا قهوه‌ ای می‌شوند و در نهایت از بین می رود.

۴. پژمردگی فوزاریوم

یکی دیگر از بیماری های متداول در بین گیاهان، بیماری پژمردگی فوزاریوم می باشد. این بیماری موجب زرد شدن رگ برگها و پژمرده شدن برگ ها می‌شود و گیاه را با خشک کردن آوند هایش پس از مدتی از بین می برد.

آفات گیاهان
انواع مریضی گیاه

۵. سفیدک کرکی  

بیماری سفیدک کرکی یکی از بیماری های رایج گیاهی است که موجب ایجاد لکه‌ های زرد رنگ بر روی سطح بالایی.برگها می‌شود و زایده های کرکی سفید یا بنفشی را در سطح زیرین برگ ایجاد می کند.

پس از بروز این بیماری، برگهای گیاه لوله شده و پیچ میخورند و سپس به رنگ قهوه‌ ای درآمده و از بین می رود. همچنین ممکن است رشد گیاه متوقف شده و تمامی گیاه زرد شود.

۶. پژمردگی باکتریایی

بیماری پژمردگی باکتریایی یکی از بیماری های شایع در گیاهان است که ممکن است. این بیماری از طریق حشراتی مانند سوسک خیار ( cucumber beetle ) انتقال پیدا کند و موجب از بین رفتن ساقه ی گیاه شود.

مریضی گیاهان

چگونه از بیماری گیاهان و گل های خانگی مان پیشگیری کنیم؟

۱. بررسی سلامت گل و گیاه خانگی پیش از خرید

شاید عجیب باشد اما بیماری های گیاهان نیز مانند بیماری های انسان ها و حیوانات قابل سرایت است. ورود یک گیاه بیمار به داخل فضای منزل شما می تواند باعث بیماری دیگر گیاهان خانگی شما شود. پس بهتر است پیش از خرید  گیاه مورد نظرتان نسبت به سلامت گیاه و نبود علایم هرگونه بیماری و مشکلات گیاهان اطمینان کامل حاصل کنید.

برای بررسی سلامت گیاه ابتدا برگ های جوان گیاه که دارای رنگی روشن می باشند را بررسی کنید. زیرا بیماری های گیاهان معمولا در برگ های جوان به سرعت و به وضوح پدیدار می شود.

همچنین بررسی پشت برگ های گیاهان را فراموش نکنید. زیرا این ناحیه یکی از اصلی ترین نواحی برای تجمع آفات و حشرات می باشد. از آوردن گیاهانی که دارای حشرات بر روی سطح برگ ها، ساقه ها و یا ریشه های خود هستند و ساقه‌ها و ریشه های پوسیده دارند به محل نگهداری گل و گیاه خود جدا خودداری نمایید.

پس از بررسی شکل ظاهری گیاهان (ساقه، برگ و گل)، نوبت به بررسی ریشه های گیاهان می رسد. توجه داشته باشید که ریشه‌های یک گیاه سالم باید به رنگ سفید باشند و ریشه‌های کم پشت و تیره نشانه خوبی نیست

اما اگر قبل از خرید هیچکدام از این اقدامات را انجام ندادید و گیاهی بیمار خریداری کردید، اصلا نگران نباشید زیرا گیاه پزشک گلپینو در کنار شماست تا حال گیاهتان را خوب کند

آفت گیاهان
مشاوره گل و گیاه

۲. فراهم کردن شرایط مطلوب برای نگهداری از گیاهان خانگی

فراهم کردن شرایط مطلوب برای رشد و.زندگی گیاهان یکی از اصلی ترین اقدامات برای جلوگیری از بیماری و نابودی گیاه خانگی است. یکی از اولین فاکتورها برای ایجاد شرایط مطلوب، ایجاد نور کافی برای رشد گیاه است.

همانطور که می دانید گیاهان آپارتمانی نیازی به نور مستقیم خورشید و تابش اشعه مستقیم ندارند. بسیاری از گیاهان خانگی سایه دوست هستند و برخی به نور کامل یا متوسط احتیاج دارند. شما می توانید در صورت هرگونه.سوال در رابطه با نور کافی گیاه، سوالتان را با مشاوره گل و گیاه گلپینو مطرح کنید.

یکی از اشتباهات رایج برای ایجاد مشکلات گیاهان خانگی، قرار دادن گیاهان خانگی پشت پنجره و در معرض تابش مستقیم نور خورشید می باشد. این عمل پس از مدت کوتاهی باعث ایجاد سوختگی برگ های گیاهان خانگی می شود. زیرا شیشه ی درون پنجره مانند عدسی یک ذره بین عمل میکند و نور را روی قطره های آب غبار پاشی شده متمرکز کرده.و در محل باعث سوختگی.برگ ها می شود.

۳. دائما گل و گیاه خانگی خود را بررسی کنید

بررسی دائم گل و گیاه خانگی یکی از مهم ترین اقدامات برای جلوگیری از بیماری گیاهان مشکلات گل است. هرگونه تغییر در ظاهر گل و گیاه به معنای یک شرایط خارجی نامطلوب بیماری زا در گیاه است. یکی از متداول ترین آسیب های گیاهی، آسیب هایی است که حشرات و آفات به گیاهان وارد می کند.

آسیبی که حشرات به گیاهان خانگی وارد می کنند را حتما جدی بگیرید. ویروس‌ها و باکتری‌ها، اغلب می‌توانند از طریق حشرات از گیاهی به گیاه دیگر سرایت کنند. برخی از حشرات عامل انتقال ویروس‌ها از یک گیاه به گیاه دیگر هستند.

همانطور که گفتیم بیماری ها می‌توانند از یک برگ آلوده به آفت گیاهان و بیماری به برگ‌های سالم و گل های گیاه سرایت کنند. در صورتی که تعداد برگ های آلوده ی بر روی گیاه کم بوده و ظاهر گیاهتان را به هم نمیریزد شما به راحتی می توانید برگ های آلوده را معدوم کنید، که تا جای ممکن از گسترش بیماری جلوگیری شود.

مشکلات گیاهان
بیماری گیاهان

۴. به آبیاری گل و گیاهان توجه ویژه ای کنید

همه ی ما این موضوع را می دانیم که کمبود آب موجب خشکی گیاهان خانگی و پژمردگی گل ها می شود و گیاه در صورت خشکی به سرعت از بین می رود.

نیاز مصرفی آب در گل ها و گیاهان مختلف باتوجه به نوع و گونه گل یا گیاه و شرایط نگهداری اعم از گرما، سرما، رطوبت و خشکی محل نگهداری با یکدیگر متفاوت می باشد.

برای آبیاری گل و گیاهان خانگی نیاز نیست گلدان‌ها را از آب لبریز کنید زیرا آب زیاد ممکن است موجب پوسیدگی ریشه ها می شود و این پوسیدگی بهترین فضا برای رشد قارچ‌ها و باکتری ها می باشد.

برای تشخیص زمان مناسب آبیاری گل و گیاه می توانید انگشت خود را در داخل خاک گلدان فرو برده و خاک گلدان خود را بررسی کنید.اگر تا یک بند از انگشتان خاک مرطوب نبود گیاه احتیاج به آبیاری دارد.
نحوه صحیح آبیاری گیاهان در مسافرت می تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند.

۵. به کاربردن مواد صحیح برای ساخت کمپوست ها

اگر قصد دارید از ضایعات گیاهان خانگی کمپوست درست کنید باید توجه داشته باشید که از مواد صحیحی برای این کار استفاده کنید.

برای تولید کود ورمی کمپوست ابتدا باید از ضایعاتی که به مقدار کافی تجزیه شده اند و ساختار.اولیه خود را از دست داده باشند استفاده کنید. برای اینکه بتوانید ضایعات را به یک کمپوست خوب تبدیل نمایید، باید مواد را در یک محیط در بسته که گرمای لازم را داشته باشد، قرار دهید. توجه داشته باشید.که هرگز از شاخ و برگ گیاهان آلوده برای ساخت کمپوست استفاده نکنید.

استفاده کمپوست در نگهداری گل بسیار موثر است زیرا باعث گلدهی بیشتر و همچنین رشد بهتر خواهد شد

کلینیک گل و گیاه
انواع مریضی گیاه

۶. در مصرف کودها و تقویت کننده ها اعتدال را برقرار کنید

بسیاری از ما فکر می کنیم که مصرف بیش از حد از کود ها و تقویت کننده ها به نفع گل ها گیاهان ما است و این کار موجب سلامت گیاه ما می شود. اما در آن رابطه باید گفت این کار به هیچ وجه صحیح نمی باشد و شما باید مراقب باشید که بیش از حد معمول به گیاهتان و حتی گل هایتان کود ندهید، زیرا این کار ریشه‌ها را سوزانده و جذب آب آن را کاهش می‌دهد و این کار گیاه و گل شما را در برابر خشکی در سرما و گرما دچار مشکل می‌کند.

همچنین در صورتی که  به مقدار کافی کود به گیاهی نرسد، گیاه شما به شدت ضعیف می‌شود. کمبود مواد مغذی باعث ریختن برگ‌ها ، گل ندادن ، ضعیف شدن گیاه می‌شود  و همچنین گل و گیاهان ضعیف بیشتر در معرض انواع بیماری قرار می‌گیرد.

سوالات متداول

* علت نازک شدن برگ گیاهان چیست؟
از دلایل بروز این موضوع کمبود نور محیط می‌باشد. در صورت بروز چنین مشکلی بهتر است گیاه خود را به محیط پرنورتری منتقل کنید.

* علت زرد شدن برگ گیاهان چیست؟
از دلایل اصلی این موضوع افراط در آبیاری است. همچنین رطوبت کم و یا پایین بودن دمای محیط گیاه هم موثر است.

* علت ریزش برگ های گیاهان چیست؟

آبیاری زیاد و یا سرد بودن محیط باعث پیچیدن برگ گیاهان می‌شود. وجود آفت شته یا کمبود مواد غذایی.خاک نیز از سایر دلایل ایجاد این مشکل می باشد.

* علت گل ندادن گیاهان چست ؟

در نگهداری گل نکته ای که بسیار مهم است میزان نور دریافتی گیاه و مواد مغذی درون خاک است، در صورت کم بودن هر یک از این موارد باعث مشکل در گلدهی گیاه میشود

105 دیدگاه

 1. علی تازیکی

  باسلام و خسته نباشید.
  چطور باید از شاخه گل رز(بدون ریشه) نگهداری کرد تا خشک نشه؟!

  1. گیاهپزشک تجربی

   کلا عمر کمی دارن گل های شاخه بریده
   اما میتونید توی ابش قند بندازید یا خیلی کم وایتکس، آبش هم هی عوض کنید و انتهای شاخه رو نیز چند وقت یکبار به صورت مورب ببرید
   روی گل غبارپاشی انجام بدید مکانشم خنک باشه

 2. ramete1995

  سلام گیاه بونسای داشتیم یک سالی بوده ک مشکلی نداشته ولی الان برگ هاش شروع ب زرد شدن و ریزش کرده . قبلا با اسپری اب روش افشانه میکردیم ولی یه مدت روی ساقه هاش اب میرختیم . بنظر شما مشکل چیه و‌چجوری رفعش کنیم

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وققتون بخیر
   احتمالا به دلیل آبیاری بیش از حد است

 3. tarhokhial

  برای احیای پدیلانتوس و کروتون چکار کنم؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   شرایط نگهداریتون رو لطفا بگید که راهنماییتون کنم

 4. سیما

  سلام وقتت بخیر . گلدون گل سیکلامن سنسیشن دارم که وچند هفته ای هست خریدم کنار پنجر اپارتمان نگهداری میکردم اما برگاش زرد شدن ریختن گذاشتم توی هوای آزاد پنجره که همیشه سایه هست چیکار کنم خراب نشه و نمیره . ما اهواز زندگی میکنیم و الان هوا بهاری هستش . ممنونم

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   ممکنه زرد شدن برگ ها بعد از خرید گیاه به علت تنش جابجایی باشه که مشکلی نداره فقط باید شرایط نگهداریش رو برایش فراهم کنید ، این گیاه نور بسیار خوبی میخواهد ( اگه نورش کم باشد باعث زرد شدن برگ ها میشود ) اما در تابستان حواستان باشد که نور مستقیم باعث سوختن گیاه نشود، آبیاری هم زمانی که خاک گیاه به اندازه یکی دو سانت خشک شد انجام دهید

 5. امیرحیدری

  برای جلوگیری از آفت زدگی یا هرگونه خرابی گیاه استفاده از آفت کش کونفیدور برای گیاه ضرر نداره؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقت بخیر
   اول باید چک کنید که گیاه افت دارد یا خیر و اینکه اگر آفت شما به صورت سیستمیک به گیاه آسیب میرساند آن وقت میتوان از کنفیدور استفاده کرد
   درباره ضرر هم، شما هرچه کمتر از سموم شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی کمتر استفاده کنید خیلی بهتر است سعی کنید از سموم خانگی استفاده کنید مگر در شرایط خیلی حاد

 6. بهاءالدین کاظمی

  سلام وقت بخیر . ضمن تشکر و قدردانی . اولین باره که سبزه مرکبات با هسته پرتقال و نارنج کاشتم . الان حدود 10 روزی هست که لای دستمال کاغذی و در ظرف یکبار مصرف سبز شدن . از این به بعد نمیدونم چجوری وارد گلدان کنم . لطفا راهنمایی بفرمائید.
  سپاس فراوان

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   برای کاشت هسته مرکبات بهتر است که به مدت 48 ساعت آنها را داخل آب قرار دهید تا خیس بخورند سپس پوشش سفت هسته را جدا کنید و آنها را در خاک بکارید. اما الان هم میتونید به خاک منتقل کنید، داخل گلدان بذارید و یک لایه خیلی نازک از خاک رویش قرار بدید . نور کافی رو براش فراهم کنید و همچنین خاکش رو هم مرطوب نگه دارید

 7. Grona

  سلام درخت انجیری دارم که پارسال خیلی کم شاخ و برگ داد و یه شاخه اصلی اش هم اواخر بهار شروع کرد به زرد شدن و برگ هاش کامل ریخت برخلاف هر سال که خیلی خوب میوه می داد اما پارسال خیلی کم میوه داد و با کیفیت کم می شه لطفا راهنمایی ام کنید چی کار باید بکنم .امسال هم تا الان نشد حرص بکنم آیا هنوز فرصت هست یا باید تا سال بعد صبر کرد .خیلی لطف می کنید کمک کنید .

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   بهتره به خاکتون کود اضافه کنید برای تقویت و باردهی بهتر گیاه . الان هم زمان مناسبی برای هرس درخت نیست بهتره بذارید سال دیگه

 8. زهرا

  سلام . گیاه شفلرا برگ هاش زرد میشه و می افته به تعداد زیاد
  مشکل چیه؟؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقت بخیر
   زرد شدن برگ ها احتمالا به دلبل ابیاری بیش از حد است

 9. kaveh.

  درود و وقت بخیر.
  گل حسن یوسف برگهاش خیلی کوچیک شدن و اصلا رشدی ندارن.
  بغیر از نوک ساقه‌ها و پاجوش های نزدیک خاک، هیچ برگی نداره. ک همین جوانه‌ها هم چند ماهه ک ثابت موندن.
  شرایط نگهداری: گلدون پلاستیکی، داخل انباری، پنجره جنوبی، نور غیر مستقیم، آبیاری وقتی سطح خاک رطوبت نداره، غبارپاشی هم هفته ای دوبار در شب..
  از پاسخگویی‌تون سپاسگزارم.

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   ممنون از توضیحات کاملتون درباره شریط نگهداری
   چک کنید ببینید گلدونتون خیلی کوچیک نباشه که ریشه نتونه رشد کنه
   و یک دلیل دیگه هم میتونه به دلیل نبود مواد مغذی در خاک باشه ( به خاکش کود اضافه کنید )

 10. حبیب الله ارجمند

  سلام چند روزی است که گیاه شمعدونی ام برگهاش زرد شده آفتی هم قابل مشالده نیست چه باید بکنم ممنون

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   زردی برگ به دلیل آبیاری نادرست میباشد شمعدانی نیاز آبیش کم است اما بعضی مواقع از کم آبی نیز ممکن است نوک و حاشیه برگ هایش زرد شود همچنین از آبیاری زیاد نیز برگ ها زرد میشود. اما اگر نحو آبیاری درست بود احتمالا مواد مغذی در خاک کم است ( به خاک کود اضافه کنید)

 11. سیما عباس پور

  سلام و خسته نباشید
  ما علاقه وافری به بنجامین داریم و متاسفانه چندین بار هم گرفتیم و خشک شده است ؟ محلی که نگهداری هم می کنیم نسبتا نور گیر است

  1. گیاهپزشک تجربی

   با سلام در اسرع وقت به شما پاسخ داده خواهد شد.

  2. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   بنجامین گیاهی است که به جابجایی حساس بوده به همین دلیل باید حواستون باشه مکانش رو زیاد تغییر ندید و خاکش رو مرطوبت نگهدارید

 12. احسان

  سلام وقت بخیر
  گیاه فیکوس من رشدش متوقف شده و هیچ برگ جدیدی نمیده. هیچ آفتی نداره نور مناسب داره و قه درستی تغذیه میشه و رطوبت کافی هم داره.

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   کم شد رشد گیاه در زمستان طبیعی است در فصل و بهار و تابستان دوباره گیاه رشد خواهد کرد اما میتونید به خاکش کود نیز اضافه کنید تا رشد بهتری داشته باشد

 13. ناشناس

  ببخشید ی سوال داشتم درمورد گل زامفیلیاااا برگهاش داره زرد میشه علت میفرمایین سپاسگزارم ازشما

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   آبیاری این گیاه باید خیلی کم باشه مثل سانسوریا، زمانی که خاکش کاملا خشک شد باید بهش آب بدید و همچنین احتمال کمود مواد مغذی در خاک نیز میتواند باشد

 14. ریمارضوانپور

  سلام خسته نباشید.حسن یوسفم برگ ریزان شد و هی نک برگاش میسوزن کلا فقط شاخه چوبی موند چکارش کنم ، در پنجره روبه بیرون گذاشته بودم

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   احتمالا هوا برایش نامساعد بوده یعنی سرد بوده و همچنین آبیاریتون مناسب نبوده ( بیش از حد بود است )

 15. امیرخان

  سلام من ی بنت قنسول دارم که یکی از شاخه هاش توی جابجایی شکست شاخه شکسته رو توی آب گذاشتم الان دو روز هست میخواستم ببینم بذارم ریشه بزنه یا بکارمش

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   بله میتونید اما بذار شیره ساقه ازش جدا بشه داخل اب قرار بدید، داخل خاک هم میتونید بذارید

 16. شیما عبدلی

  سلام خسته نباشید من گل بنجامین خریدم داعم داره برگاش میریزه نورش خوبه ، چون از گل فروشی خریدم فک میکنم خاکش خوب باشه کود هم دادم نورش هم خوبه ولی هی داره برگاش میریزم لخت میشه ممنون راهنمایی کنید

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   اولی که گیاه رو میخرید و به خانه میارید به خاطر اینکه مکانش عوض میشه طبیعیه که یکم برگ هاش بریزه (تا به محیط عادت کنه)
   بنجامین به نور خوب و زیاد (غیر مستقیم)نیاز داره و خاکش هم تقریبا باید مرطوب باشه، نباید زیاد بی آبی بکشه

 17. hesam

  سلام خسته نباشید من دوتا گل کاغذی پارسال گرفتم،زمستون تو تراس روشون پلاستیک کشیدم الان دیدم که همه برگاشون ریخته الان از پلاستیک در اوردم وومرتب اب میدم بهشون به نظرتون گیاه من مرده ؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   این گیاه به نیاز نوری بالا و نیازی آبی خیلی کم احتیاج داره و همین زیاد آب دادن شما ممکنه باعث پوسیدگی ریشه شده باشه
   ریشه های گیاه رو چک کنید اگه نپوسیده باشه، آبیاری رو کم کنید و نورش مورد نیازش رو فراهم کنید ، گیاه برمگیرده

 18. sara razavi

  سلام وقتتون بخیر
  این گیاه به نیاز نوری بالا و نیازی آبی خیلی کم احتیاج داره و همین زیاد آب دادن شما ممکنه باعث پوسیدگی ریشه شده باشه
  ریشه های گیاه رو چک کنید اگه نپوسیده باشه، آبیاری رو کم کنید و نورش مورد نیازش رو فراهم کنید ، گیاه برمگیرده

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقت بخیر
   یعنی برگاشون ریخته درسته؟
   زرد شدن و ریختن؟
   برای پدیلانتوس و کروتون باید حواستون باشه خیلی حساس هستند مخصوصا به جابجایی( تنش جابجایی باعث ریزش برگشون میشه) و باید در مکانی قرار بگیرند که نور غیر مستقیمِ خوبی رو دریافت کنند و همچنین کروتن رطوبت دوست نیز هست
   اکوبا هم گیاهیی بیرونی است و باید محل نگهداریش تهویه خیلی خوبه داشته باشه، حتما خاک گلدان رو چک کنید که سبک باشه و زهکش انتهای گلدان هم گرفته نباشه

 19. گیاهپزشک تجربی

  چگون میشه گیاه یوکا را تکثیر کرد ؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقت بخیر
   میتونید از ساقه قلمه بگیرید یا از طریق پاجوش

 20. ناشناس

  سلام. حدود ۱۵ اسفند مقداری بذر داوودی و اطلسی و گلهای دیگه درگلدا نهای کوچیک جداگانه کاشتم. خاک رو بسته بندی خریدم. نور از پنجره جنوبی و حدود ۱۵ روزه تو بالکن گذاشتم. هر روز یه نوبت با اسپری آب میدم. یا خشک شدن یا خیلی نحیف هستن. چکارکنم خوب بشن؟ ممنون

 21. فریبا رستمی

  دلیل روشن شدن برگهای زموفیلیا چیه؟یعنی سبز پر رنگ نیست

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقت بخیر
   شرایط نگهداریتون رو میفرمایید لطفا

 22. فریبا رستمی

  برای پشه های ریزی که بعد یه مدت روی خاک گلدان دیده میشن چه باید کرد؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   به خاطر آبیاری زیاد است میتونید از سم استفاده کنید یا از چسب های زرد

 23. نانشناس

  همه میگن دراسنا نور کمی میخواد شما میگید زیاد

 24. ghazal

  ماداگاسکار من اصلا برگ هاش نمیمونه تا میزنه سیاه میشه نوکش میوفته بیچاره یه تنه داره لخت بدون برگ

 25. گیاهپزشک تجربی

  گیاهای من همشون داره زرد میشه . چی کار کنم ؟

 26. MINA

  سلام
  من یه بنسای کارمونا ۱۵ساله دارم.خاکش اول فروردین عوض شده.کود دادم.جاشم خوبه.آبدهی و اسپری درست انجام میدم.فقط یه هفته پیش دوستم بود چون مسافرت بودم.وقتی برگشت همه برگاش خشک شد ریخت.
  بهش کود رشد دادم.چون زمستون هم بهش داده بودم خوب شده بود
  خواستم ببینم کار دیگه ای هست که پیشنهاد بدین انجام بدم؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   مثل همون شرایطی که قبلش در خونتون داشته رو دوباره براش فراهم کنید ، همین کود رشد رو هم که بدید مجدد رشد خواهد کرد

 27. فرهاد اصلانی

  سلام علت پوسیدگی برگ این گیاه چیه (گیاهم ساکولنت است )

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقت بخیر
   به علت آبیاری زیاد

 28. ساناز رحمانی

  سلام برای مقابله با هزار پای گلدون چیکار کنم

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام میتونید از سم استفاده کنید

 29. ساناز رحمانی

  سلام برای مقابله با هزار پای گلدون چیکار کنم؟

 30. سلمانی

  سلام گیاه پیچ امین الدوله من برگ هاش خیلی کمه چی کار کنم که بیشتر برگ بده؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   این گیاه به نور زیاد احتیاج داره در صورتی که ور مورد نیازش رو تامین کردید اما باز برگ نداد میتونید از کود ازت بالا استفاده کنید که مخصوص برگ دهی هست

 31. جوادی

  سلام خسته نباشيد ببخشيد ما از عيد يه شامادورا خريديم ولي جديدا دوتا برگاش سبز خشك شده چيكارش بايد بكنيم؟حتي توي اينترنت خوندم نياز به بخور سرد داره و براش گذاشتم ولي دوتا ازبرگاش ازپايين خشك شد

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   احتمالا به خاطر آبیاری گیاه اینجوری شده
   شامادورا باید خاکش مرطوب باشه اما اگر میزان آبیاری و رطوبت هم خیلی زیاد باشه ممکنه گیاه آسیب ببینه

 32. جلالی

  سلام خسته نباشید من گل بنجامین خریدم داعم داره برگاش میریزه
  نورش خوبه
  چون از گل فروشی خریدم فک میکنم خاکش خوب باشه
  کود هم دادم
  نورش هم خوبه ولی هی داره برگاش میریزم لخت میشه
  ممنون راهنمایی کنید

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام وقتتون بخیر
   اولی که گیاه رو میخرید و به خانه میارید به خاطر اینکه مکانش عوض میشه طبیعیه که یکم برگ هاش بریزه (تا به محیط عادت کنه)
   بنجامین به نور خوب و زیاد (غیر مستقیم)نیاز داره و خاکش هم تقریبا باید مرطوب باشه، نباید زیاد بی آبی بکشه

 33. سیدی

  سلام خسته نباشيد صبحتون بخير
  برایم اركيده هديه آوردن من نميدونم چه جورى بايد ازش نگهدارى كنم اب ميريزم داخلش سريع سيراب ميشه با اب كم

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام روزتون بخیر
   ارکیده نیاز آبیش کمی زیاده یعنی وقتی دیدید خاکش روطوبش رو از دست داد بهش آب بدید
   و نور کمی هم لازم داره

 34. محمد

  سلام.
  به نظرتون این گیاه پپرومیا رشدش طبیعیه؟
  چون به نظر خودم نسبت به عکس های این صفحه و دیگر عکس های وب، برگهای گلدون من کم هستند و مثل این عکس ها گیاه پر نیست. البته گیاه کاملا سالم و سرحاله و داره رشد میکنه ولی فقط به صورت خیلی معمولی قد میکشه و میره بالا و در عرض هیچ رشدی نداره.

  عکس گلدون: https://b2n.ir/h90311

  شرایط نگهداری:
  دمای معمولی منزل
  آبیاری هنگام خشکی سطح خاک-تقریبا هر هفته یکبار-هر بار یک فنجان
  خاک مناسب-کود دهی با کود npk هر 15 روز یک بار
  کنار پنجره شمالی با نور نسبتا خوب

 35. میترا گودرزی

  سلام برگ انجیری من تمام برگ های پایینش زرد شده به نظرتون علتش چیه؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام . پژمردگی برگ های پایینی میتونه از ابیاری زیاد باشه. حتما وقتی خاک گیاه خشک شد بهش آب بدید و همچنین چک کنید که آب هم ته زیر گلدونی جمع نشه

 36. تیارا

  ساکولنت من داره پژمرده شده توروخدا کمکم کنید

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام. پژمردگی میتونه از آبیاری زیاد یا نور کم باشه

 37. لهراسبی

  سلام ببخشید برگ های سانسوریای من حالت لهیدگی پیدا کرده به چیکارش باید بکنم؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام . حالت لهیدگی برگ سانسوریا میتونه از آبیاری زیاد باشه و همچنین باید از کمی بالاتر از لهیدگی برگ را جدا کنید و مجدد داخل اب یا خاک بذارید که ریشه بده

 38. امیر

  من یک کروتن تازه از گلخونه خریدم، برگاش داره زرد میشه میریزه

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام گیاه کروتن کمی حساس به جابجایی هستش و تا حدی زرد شدن برگ ها بعد از خریداری طبیعی هست.

 39. مرجان

  سلام روزتون بخیر ببخشید میشه به زاموفیلیا پتاس تنها داد ؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام چون زامیفولیا دارای ریزورم هست برای تقویت ریشش بهترین کود ۱۰۵۲۱۰ هست پتاس برای گلدهی و رشد عرضی گیاه مناسبه

 40. مریم

  سلام دوستان علت شل شدن ساقه و برگ های دیفن باخیا چیه؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام احتمالا میتونه از آّبیاری زیادتون باشه که گیاه رو پوسیده کرده

 41. سمانه مهدوی

  سلام من قلمه برنگ انجیری را در آب گذاشتم تهش سیاه میشه چی کار کنم؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام از اب جوشیده استفاده کنید بهتره هر هفته ابشو عوض کنید و یک تکه زغال داخل اب قرار بدید تا از رشد باکتریهای مضر جلوگیری بشه از ظرف تیره استفاده کنید
   با چندبار ازمون و خطا باید متوجه بشید ایراد کار کجاس. اون قسمتی رو هم که سیاه شده جدا کنید و مجدد داخل آب قرار بدید

 42. کامران

  سلام ممنون میشم اگر میشه راجع به کود هربان توضیحی بفرمایید ؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام کود هربان” حاوی بیش از 60 نوع عنصر شامل عناصر ماکرو ، میکرو و کمیاب معدنی و آلی هست که تمام نیازهای غذایی گیاهان را تامین می نماید و دارای تاثیرات شگرفی بر اصلاح خاک، رشد گیاهان است. استفاده از هربان موجب افزایش پهنک برگ و سطح آفتابگیری شده و چون برگ گیاه کارخانه تولید موادغذایی گیاه است و شیره پرورده از طریق آوندهای آبکش به کلیه ی اندام های گیاه مواد مغذی انتقال می یابد و در نتیجه کمبود عناصر مشاهده نمی شود و موجب آفزایش کیفیت و کمیت محصول می گردد برای تمام گلها خوبه

 43. یاسمن

  سلام خسته نباشید دیازینون برای از بین بردن شپشک خوبه؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام. تا حد اامکان سعی کنید از سموم شیمیایی برای گیاهان خانگی استفاده نکنید ولی بله مناسب هست.

 44. ساغر بازاده

  سلام روزتون بخیر، رشد گیاه برگ انجیریم خیلی کم شده به نظرتون باید چی کار کنم؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام اگر شرایط محیطی مثل نور و آبیاری گیاه مساعده، گلدان رو چک کنید که زیاد کوچیک یا بزرگ نباشه و برای گیاه از کود سه بیست هم استفاده کنید.

 45. سحر بانو

  سلام نوک برگ های گیاه بابا آدم من داره خشک میشه چی کار باید بکنم؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام. احتمالا رطوبت محیطت کم است، برای گیاه غبار پاشی انجام بدید

 46. هیلدا

  برای گلدهی کالانکوئه باید چی کار کنم؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام میتونید از کودهای پتاس بالا استفاده کنید . نور مناسب و خوب هم روی گلدهی گیاه تاثیر زیادی داره

 47. نورا

  سلام ببخشید عمر گل شاخه بریده رو چه جوری میتونم زیادتر کنم؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام عزیزم در همین رابطه ما یک مقاله داریم میتونید بخونید بهتون کمک میکنه https://golpino.com/mag/prolong-the-life-of-cut-flowers/

 48. شکوفه شاکری

  سلام کل حسن یوسفم رو شپشک گرفته باید چی کارش کنم؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام برای گیاهان خانگی خیلییی بهتره که از سم استفاده نشه چون برای سلامتی ضرر داره، اما سریع گیاه را قرنطینه کنید و میتونید از دیازینون استفاده گنید.

 49. سارا

  سلام راجب نحوه نگهداری گیاهان سرخس آکواریومی توضیح بدید
  ممنون

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام احتمالا منظورتون سرخس آبیه.
   نور زیاد نیاز داره و تا دمای ۲۸ درجه واسه رشدشون خوبه و میتونن از رشد جلبک تو آکواریوم جلوگیری کنن

 50. مهدی

  سلام زغال که میگن داخل اب برای ریشه دار کردن زامو بندازیم چقدر باید باشه؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام زغال برای ضدعفونی وجلوگیری ازقارچ گرفتی هست اب را هفتگی عوض کن زغال هم تا زمانیکه ریشه نزده داخل اب باشه

 51. سامان

  سلام ببخشید شرایط نگهداری گیاه رویال رو میفرمایید.

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام این گیاه نیازمند نور فیلتر شده یا غیر مستقیم( زیاد) و حتی مستقیم و ملایم،خاک خوب و مغذی و حاصلخیز و دارای زهکشی مناسب چون رطوبت دوسته و نیازه که خاک از رطوبت خوبی برخوردار باشه.

 52. گل داودی

  سلام .آیا بعداز انتقال گیاه تازه خریداری شده(گل داودی) به گلدان جدید وآبیاری اول با قارچکش مانکوزب در آبیاری بعدی میشه از هیومیک اسید استفاده کرد ؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام خیر به دلیل شوک وارده شده به گیاه بهتر است استفاده نشود

 53. صادق

  سلام اگه به قلمه هاممون محلول ریشه زایی نزنیم، ریشه نخواهد داد؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام چرا ریشه خواهد داد اما ممکن است مدتش کمی طولانی تر شود

 54. یاسمن احمدیان

  سلام روزتون بخیر گیاه یوکای من برگ های بالاییش کمرنگ تر از پایینیا هستند، علتش چیه؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام رز شماهم بخیر
   کم رنگ شدن برگ ها میتونه به علت کم بود نور و یا کمبود مواد غذایی در خاک گیاه باشه

 55. سمانه علی رضایی

  وقت بخیر پتوس من خاصیت ابلقیتش رو از دست داده، باید بهش کو بدم؟

  1. آندیا پشوتنی زاده (گیاهپزشک)

   سلام خیر نیاز به کود نداره. احتمالا نور گیاه کم بوده . مکان گیاه رو تغییر بدید به جایی که نوری بیشتری داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *