گل استرلیتزیا یا پرنده بهشتی چیست؟
یکی از زیباترین گیاهان موجود در بازار است.
این زیبایی گیاه استرلیتزیا را از بقیه گیاهان متمایز می کند. این گیاه از گیاهان معروف استوایی و از خانواده گیاه موز است.
این گیاه در محیط منزل به راحتی رشد می کند. اما در تابستان بهتر است که این گیاه در بیرون از خانه نگهداری شود. اگر شرایط نگهداری گیاه در بیرون از خانه را دارید، بهتر است نیمی از سال گیاه پرنده بهشتی را در بیرون از خانه نگهداری کنید.
گیاه استرلیتزیا معمولا در اواخر زمستان و یا اوایل بهار گل می دهد.

 


 

ویدیو معرفی کامل گیاه استرلیتزیا یا پرنده بهشتی

 

 


 

برای رشد بهتر گل استرلیتزیا در منزل بهتر است نور زیاد و مقداری نور آفتاب فراهم کنید. بهتر است محیط نگهداری آن هم گرم باشد و به شکل منظم آبیاری شود.

در فصل بهار و قبل از اینکه پرنده بهشتی برگ های جدید بدهد، گیاه را با کمپوست تغزیه کنید. در این مدت بهتر است هر هفته گیاه را با کود تقویت کنیم. برای عمر بهتر گل استرلیتزیا بهتر است گلدانی را در نظر بگیرید که قابل جا به جایی باشد.

 

در فصل تابستان هم این گلدان را به فضای گرم بیرون منتقل کنید و در فصل سرما این گیاه را به داخل منزل بیاورید.

 

با ما در این مقاله همراه شوید تا با گیاه استرلیتزیا و نحوه نگهداری و پرورش آنها آشنا بشید و به سوالات زیر پاسخ بدیم.

 

* گل استرلیتزیا یا پرنده بهشتی چیست؟

* انواع گیاه استرلیتزیا کدام است؟

* نگهداری از گیاه پرنده بهشتی چگونه است؟

* پرنده بهشتی نماد چیست؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* خاستگاه: آفریقای جنوبی

* نام انگلیسی: Bird of paradise

* نام علمی: STRELITZIA REGINAE

* خانواده: STRELITZIACEAE  – استرلیتزیاسه

* نامهای دیگر: مرغ بهشتی، استرلیتزیا نارنجی، گل زبان پرنده، منقار درنا و گل درناتاریخچه گیاه استرلیتزیا

 

این گیاه 3 گلبرگ به رنگ نارنجی و سه گلبرگ به رنگ آبی دارد. ترکیب این گلبرگ ها به تشکیل گل فوق العاده زیبایی در می آید. رشد این گل ها، ترکیبی به شکل پرنده ای زیبا در حال پرواز در ایجاد می کند. از این رو به این گیاه، گیاه پرنده بهشتی هم گفته می شود.

این گیاه نماد مهمی در هنرهای تجسمی به شمار می رود.

 

نماد های گیاه پرنده بهشتی

این گیاه نماد های مختلفی دارد. بهشت و شگفتی از نماد های این گیاه به شمار می رود. گیاه استرلیتزیا نماد معصومیت، وفاداری و علاقه هم است.

این گیاه و گل هایش ایده ای جذاب برای هدیه دادن به محبوبتان است. این گیاه نماد بخشی از جایی که در آنجا رشد می کند هم است. در آنجا این گیاه به جهان کوچک معروف است.

 

نماد گیاه استرلیتزیا
معرفی نماد گیاه استرلیتزیا در مجله گلپینو

 

انواع گیاه استرلیتزیا

این گیاه 6 نوع مختلف دارد. بین این گونه های مختلف تفاوت های زیادی وجود دارد. انواع دیگر این گیاه رنگ، اندازه و اشکال مختلفی دارند. گونه Reginae گیاه استرلیتزیا رشد سریعی دارد و ممکن است تا دو متر هم رشدش را ادامه دهد. برای این گیاه باید گلدانی با عرض زیاد در نظر بگیرید. گونه دیگر این گیاه استرلیتزیا Juncea است که قد کوتاه تری دارد و نزدیک به یک متر رشد می کند. رشد این گیاه آرام است.

انواع گیاه استرلیتزیا
انواع گیاه استرلیتزیا در مجله گلپینو


روش نگهداری گیاه استرلیتزیا

 

گیاه پرنده بهشتی از گیاهان مقاوم آپارتمانی به شمار می رود. این گیاه رشد کندی دارد. نور و دما هم در نگهداری از این گیاه بسیار مهم است. اهمیت نور و دما به خاستگاه این گیاه که آفریقای جنوبی است برمی گردد. بهتر است برای نگهداری این گیاه، شرایطی مانند زیستگاه اولیه آن فراهم کنیم.

 

نور مناسب گیاه پرنده بهشتی

نور یکی از مهمترین نکاتی است که در نگهداری این گیاه باید در نظر بگیریم. گیاه استرلیتزیا به نور زیادی احتیاج دارد. اگر این گیاه را در نور کم قرار دهید، احتمال دارد که دیگر گل ندهد.

البته برای نگهداری این گیاه میتوانید از نور مصنوعی هم استفاده کنید. نور مصنوعی تاثیری همانند نور خورشید برای این گیاه دارد. البته باید مراقب باشید! نور مستقیم خورشید ممکن است باعث صدمه دیدن برگ های این گیاه شود.

 

نگهداری گیاه استرلیتزیا
درباره نگهداری گیاه استرلیتزیا در مجله گلپینو

آبیاری گیاه استرلیتزیا

این گیاه عاشق رطوبت است. نباید اجازه دهید که خاک این گیاه خشک بماند. گیاه استرلیتزیا آبیاری تقریبا زیادی را نیاز دارد. خاک این گیاه باید کمی رطوبت را همیشه به همراه داشته باشد.

البته در مرداد ماه باید آبیاری این گیاه را کم کنید. در غیر این صورت ریشه های این گیاه خراب شده و از بین می رود. این کار ممکن است در گلدهی این گیاه در فصل های دیگر سال تاثیر گذار باشد.

 

دمای گیاه پرنده بهشتی

دما یکی دیگر از عوامل مهم نگهداری این گیاه است. هوای خیلی سرد باعث از بین رفتن این گیاه می شود. همانطور که گفته شد، بهتر است این گیاه در گلدانی بزرگ کاشته شود و در فصول سرد سال به داخل خانه منتقل شود. این گیاه آب و هوایی معتدل و گرم را می پسندد.

این گیاه در مناطق ساحلی به خوبی رشد می کند. بهتر است که این گیاه شرایط دمایی مانند شرایط خاستگاه خود داشته باشد. سعی کنید این گیاه را در دمایی بالاتر از 15 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین گل برای عیادت بیمار چیست؟

 

خاک مناسب برای پرنده بهشتی (Strelitzia)

خاک این گیاه بهتر است مخلوطی قلیایی داشته باشد. با این حال این گیاه در بیشتر انواع خاک به خوبی رشد می کند. عمق گلدان گیاه استرلیتزیا بهتر است که زیاد باشد. ریشه های این گیاه از دیگر گیاهان کمی بیشتر است. برای این گیاه بهتر است مخلوطی از خاک باغچه و شن درشد و کود به کار ببرید. این نوع از خاک نیاز های گیاه پرنده بهشتی را به خوبی تامین می کند.

 

نگهداری گیاه استرلیتزیا
درباره نگهداری گیاه استرلیتزیا در مجله گلپینو

 

گلدان مناسب پرنده بهشتی

برای رشد بهتر این گیاه، بهتر است سالی یکبار گلدان این گیاه را تعویض کنیم. برای رشد مناسب ریشه های گیاه استرلیتزیا بهتر است که گلدان این گیاه کمی عمیق باشد. عمق 50 سانتی متری برای عمق گلدان پیشنهاد می شود.

 

کوددهی استرلیتزیا (Strelitzia)

برای کوددهی استرلیتزیا بهتر است از ابتدای فصل بهار اقدام کنیم. فصل های بهار و تابستان، فصل های رشد گیاه هستند. بهتر است برای رشد مناسب این گیاه در فصل های رشد کوودهی را در دستور کارمان قرار دهیم. در فصل های سرد سال و از ابتدای فصل پاییز تا آخر زمستان بهتر است کوددهی را کمتر و یا متوقف کنیم.
اگر شما هم به این گیاه زیبا و جذاب علاقه دارید می تونید اون رو از گلپینو خریداری کنید.

 

جمع بندی :

در این مقاله شما را با گیاهی زیبا استرلیتزیا یا همان پرنده بهشتی آشنا کردیم. درباره انواع و شرایط نگهداری آن صحبت کردیم و نکاتی مهم و ارزشمند درباره شرایط نگهداری این گیاه بیان کردیم. قیمت گیاه پرنده بهشتی کمی بیشتر از دیگر گیاهان است. قیمت آن هم به اندازه آن مربوط است. هرچقدر عمر این گیاه بیشتر باشد، قیمت ان هم قطعا بیشتر است. برای خرید این گیاه می توانید به بازار های گل نزدیک به محل زندگی تان مراجعه کنید. اگر قصد خرید این گیاه ارزشمند و منحصر به فرد را دارید بهتر است حتما شرایط مناسب نگهداری آن را فراهم کنید.

 

سوالات متداول :

* گل استرلیتزیا یا پرنده بهشتی چیست؟
گل استرلیتزیا یا پرنده بهشتی یکی از زیباترین گیاهان موجود در بازار است. این زیبایی گیاه استرلیتزیا را از بقیه گیاهان متمایز می کند. این گیاه از گیاهان معروف استوایی و از خانواده گیاه موز است.

 

* انواع گیاه استرلیتزیا کدام است؟
این گیاه 6 نوع مختلف دارد. بین این گونه های مختلف تفاوت های زیادی وجود دارد. انواع دیگر این گیاه رنگ، اندازه و اشکال مختلفی دارند.

 

* نگهداری از گیاه پرنده بهشتی چگونه است؟
نور و دما هم در نگهداری از این گیاه بسیار مهم است. اهمیت نور و دما به خاستگاه این گیاه که آفریقای جنوبی است برمی گردد. بهتر است برای نگهداری این گیاه، شرایطی مانند زیستگاه اولیه آن فراهم کنیم.

 

* پرنده بهشتی نماد چیست؟
این گیاه نماد های مختلفی دارد. بهشت و شگفتی از نماد های این گیاه به شمار می رود. گیاه استرلیتزیا نماد معصومیت، وفاداری و علاقه هم است. این گیاه و گل هایش ایده ای جذاب برای هدیه دادن به محبوبتان است.