گل ژیپسوفیلا چیست؟

گل ژیپسوفیلا یا همان گل عروس در کنار گل رز یکی از زیباترین و تاثیر گذار ترین گل ها به حساب می آید.

نام این گیاه از ترکیب دو کلمه Gypsos  به معنی گچ و philos  هم به معنی معشوق گرفته شده است.

این دسته از گل ها را می توان به شکل دسته گل تزیین کرد. البته این گل در کنار گل های دیگر هم زیبایی خاصی دارد.

تقریبا میتوان دسته گل ژیپسوفیلا را با تمامی گل ها ترکیب کرد. این گل به دو شکل رشد می کند. یا رو به بالا رشد می کند و یا به شکل رونده رشدش را ادامه می دهد.

ژیپسوفیلا گیاهی بومی اروپای شرقی است. این گیاه در قسمت های غربی صربستان، اتریش و آلمان نیز یافت می شود. این گیاه بیشتر در مناطق شنی و سبز رشد خوبی دارد. برای نگهداری این گیاه بهتر است که محیطی مانند محیط زادگاهش را فراهم کنید.

 

با ما در این مقاله همراه شوید تا با انواع گل ژیپسوفیلا و نحوه نگهداری و پرورش اون آشنا بشید و به سوالات زیر پاسخ بدیم.

 

* موارد استفاده گل عروس یا ژیپسوفیلا چیست؟

* چگونه می توان گل Gypsophila را تکثیر کرد؟

* آیا گل عروس سمی است؟

 

 

* خانواده: میخک

* نام های تجاری: نفس کودک، گل عروس و ژیپسوفیلا

* مبدا: شرق اروپا تا غرب سیبری

* ارتفاع گیاه: ۵۰ تا ۱۲۰ سانت

* دوره زمانی گل دهی: اردیبهشت تا مهر

 

گل ژیپسوفیلا چیست
گل ژیپسوفیلا چیست؟ درباره این گیاه بیشتر در مجله گلپینو بخوانید.

 

موارد استفاده گل عروس یا ژیپسوفیلا چیست؟

گل Gypsophila برای هدیه دادن فوق العاده است. از این گل برای مناسب های مختلف مانند مراسم های عروسی، تولد فرزند و … استفاده می شود.

البته این گل انواعی هم دارد که برای استفاده دارویی تجویز می شود. معمولا از گل عروس برای تزیین سبد های گل استفاده می شود. به تنهایی هم می تواند زیبایی منحصر به فردی داشته باشد. از این گل برای منظم کردن دسته گل ها هم استفاده می شود. اگر دسته گل شما ترکیبی از چندین گل است،

می توانید از گل ژیپسوفیلا برای زیبا کردن و نظم بخشیدن به دسته گلتان از این گل استفاده کنید. گلبرگ های این گیاه معمولا نرم است.

این گل تا چند روز تازه میماند. اما شما میتوانید این گل را به حال خود رها کنید تا خشک شود. از خشک شده این گیاه میشود برای تزیین خانه هم استفاده کرد.

 

قیمت گل ژیپسوفیلا

گل عروس معمولا در تابستان فراوانی بیشتری دارد. قیمت آن هم در فصل های گرم سال کمتر است. در فصل های سرد قیمت آن کمی گران میشود.

در کل قیمت گل ژیپسوفیلا زیاد نیست و از گل های ارزان قیمت به حساب می رود. قیمت یک دسته گل ژیپسوفیلا بین 15 تا 20 هزار تومان است.

 

ژیپسوفیلا
درباره ژیپسوفیلا در مجله گلپینو بخوانید.

 

نماد گل ژیپسوفیلا چیست؟

گل ها معانی و نماد های مختلف دارند. گل ژیپسوفیلا هم نماد های مختلفی دارد. مهمترین نماد این گل عشق و معصومیت است. علاقه تمام نشدنی هم از دیگر نماد های این گل است. اگر قصد دارید از کسی که دوستش دارید تشکر کنید، حتما این گل را در ذهن خود داشته باشید. این گل به او عشق بی پایان و علاقه زیاد شما به آن فرد را نشان می دهد. این گل معمولا برای متولد شدن فرزند و برای هدیه دادن به افرادی که عاشقانه دوستشان داریم مناسب است.

 

نماد گل ژیپسوفیلا
درباره نماد گل ژیپسوفیلا در مجله گلپینو

 

انواع گل عروس

گل ژیپسوفیلا با گلبرگ های نرم و زیبایش در تمام فصول سال در گل فروشی ها و بازار های گل و گیاه موجود است. این گل از پرطرفدارترین گل های دنیا به شمار می رود. این گل به شکل طبیعی به دو شکل سفید و صورتی وجود دارد و رشد خود را ادامه می دهد. اگرچه رنگ های دیگری هم با استفاده از روش های جدید از این گیاه در بازار موجود است. به آسانی میتوانید این گل را با دیگر گل ها با رنگ های مختلف را ترکیب کنید و از داشتن یک دسته گل زیبا لذت ببرید. از این گل میتوانید دسته گلی هم به تنهایی درست کنید و به محبوبتان هدیه دهید.

 

انواع گل ژیپسوفیلا
درباره انواع گل ژیپسوفیلا در مجله گلپینو

 

آیا گل عروس سمی است؟

گل ژیپسوفیلا بسیار زیباست. اما این گیاه کمی سمی است. اگر در خانه از حیوانات خانگی و یا کودک خود نگه داری می کنید، بهتر است قید این گیاه را بزنید. پیشنهاد می شود اگر این گیاه را در خانه نگهداری می کنید، سریعا آن را دور از دستان کودکان و حیوانات خانگیتان و در جایی امن قرار دهید.

 

نگهداری از ژیپسوفیلا چگونه است؟

نگهداری از گل عروس به نسبت آسان است. گل ژیپسوفیلا بسیار مقاوم است. این گیاه به آب فراوان نیازی ندارد و زمان طولانی میتواند خشکی را تحمل کند. اگر محیط پرنوری در منزل یا حیاط خود دارید، در خرید این گل شک نکنید.

 

خاک گل Gypsophila

خاک این گیاه بهتر است غنی از مواد معنی و در عین حال سبک باشد. میتوانید برای غنی کردن خاک از کود های مختلف هم استفاده کنید.

 

نور ژیپسوفیلا

این گل نور دوست است، اما از قرار دادن آن زیر نور مسقیم شدید خودداری کنید. نور شدید باعث سوختن برگ های این گیاه و از بین رفتن آن میشود.

 

آبیاری ژیپسوفیلا

این گل به آبیاری کم مقاوم بوده است و نیازی به آبیاری زیاد ندارد. خاک این گیاه نباید مرطوب باشد. این گیاه خشکی را به رطوبت ترجیح می دهد.

 

دمای گل ژیپسوفیلا

این گل بهتر است در محیط های گرم بین 10 تا 20 درجه نگهداری شود. سرمای زیاد باعث از بین رفتن این گیاه میشود.

 

بیماری گل ژیپسوفیلا
درباره بیماری گل ژیپسوفیلا

 

بیماری های گل ژیپسوفیلا

این گیاه کمتر به بیماری ای دچار میشود. اما رطوبت یکی از عوامل مهم از بین رفتن این گیاه است. همانطور که گفته شد این گیاه به آبیاری کم نیاز دارد. رطوبت بیش از حد باعث گندیدن ریشه ها و از بین رفتن آنها میشود. اگر این گیاه را در گلدان نگهداری می کنید حتما مراقب باشید که آب در زیر آن جمع نشود. نکته مهم دیگر داشتن زهکش مناسب است. از داشتن زهکش مناسب در گلدان خود اطمینان حاصل کنید. حلزون ها هم یکی دیگر از مشکلات این گیاه به شمار میرود. اگر حلزونی را روی گیاه خود مشاهده کردید، سریعا آن را از گل عروس خود جدا کنید.

بیشتر بخوانید: برای آشنایی با گیاه گرمسیری کروتون و بهترین روش های نگهداری آن با ما همراه باید

تکثیر گل ژیپسوفیلا (Gypsophila)

از طریق کاشت بذر میتوانید این گیاه را به راحتی تکثیر کنید. بذر ها را از اواسط اسفند تا اوایل اردیبهشت بکارید. روی بذر ها را با 3 سانتی متر خاک بپوشانید. دمای مناسب حدود بیست درجه برای گیاه فراهم کنید و آن را جلوی نور فراوان قرار دهید. دقت کنید که بین بذر ها فاصله ای حدود 20 سانتی متر وجود داشته باشد. بعد رویش گیاه حتما آن را تنک کنید. گیاهانتان از اوایل خرداد ماه تا آخر مرداد گل می دهند.

 

تکثیر گل ژیپسوفیلا
تکثیر گل ژیپسوفیلا در مجله گلپینو

 

جمع بندی :

در این مقاله قصد داشتیم گل ژیپسوفیلا را به شما معرفی کنید. در بالا نحوه نگهداری گل عروس گفته شد. همچنین به مشکلات و بیماری های این گیاه اشاره کردیم. روش تکثیر این گل از طریق بذر را آموزش دادیم. و انواع مختلف آن را که دو رنگ اصلی سفید و صورتی داشتند را معرفی کردیم. همانطور که گفته شد این گیاه نور نسبتا زیادی را نیاز دارد و آبیاری آن برای گیاه مهم نیست. قیمت گل ژیپسوفیلا در بازار ارزان است. این گل را با قیمتی ارزان تر میتوانید از بازار های گل خریداری کنید. حتما برای تزیین دسته گل های مختلف از این گل استفاده کنید. نماد گل عروس، عشق است. با هدیه دادن این گل به محبوبتان، عشق خود را به او ابراز کنید.

سوالات متداول:

* آیا گل عروس سمی است؟
این گیاه کمی سمی است. اگر در خانه از حیوانات خانگی و یا کودک خود نگه داری می کنید، بهتر است قید این گیاه را بزنید.

* نگهداری از ژیپسوفیلا چگونه است؟
نگهداری از گل عروس به نسبت آسان است. گل ژیپسوفیلا بسیار مقاوم است.

* موارد استفاده گل عروس یا ژیپسوفیلا چیست؟
گل ژیپسوفیلا برای هدیه دادن فوق العاده است.از این گل برای مناسب های مختلف مانند مراسم های عروسی، تولد فرزند و … استفاده می شود.