گل شب یلدا چه  اهمیتی دارد؟

شب یلدا یکی از جشن های کهن ایرانیان است. این جشن به آیین زرتشتیان مربوط است. در آخرین شب پاییز و قبل از آغاز زمستان مردم پیروزی نور بر تاریکی را جشن میگیریند. تولد الهه نور هم در این شب است. شبی که طولانی ترین شب سال نامیده شده و سفره و گل در آن نقش اساسی دارد. مخصوصا برای کسانی که در این شب به مهمانی میروند.

در این شب طولانی مردم سرزمینمان دور هم جمع میشوند و قبل از رفتن به جشن به آماده سازی و گل آرایی شب یلدا مشغول می شوند تا سفره شب یلدا زیبایی برای خود و خانواده شان فراهم کنند . تزیین سفره شب یلدا از اهمیت زیادی برخوردار است. از کسانی که در این جشن حضور دارند با آجیل خشک، هندوانه و انار به شکل زیبایی پذیرایی می کنند.

 

میوه و سفره شب یلدا

خوردن این میوه ها هم در این شب راز خود را دارد. یکی از باورهای افراد ان دوران این بود که افراد با خوردن این میوه ها که میوه های تابستانی هستند، در طول زمستان از بیماری دور خواهند مانند. به همین دلیل در شب یلدا در کنار گل شب یلدا، آجیل و میوه ها مانند انار، هندوانه به عنوان میوه ای تابستانی که طرفداران زیادی هم دارد سرو میشود.

انار هم که از میوه های معروف شب یلداست داستان خودش را دارد. باور مردم آن روزهای کشورمان این بوده که انار ما را به یاد چرخه زندگی می اندازد. باوری که مربوط به تولد دوباره و احیای نسل ها میشود. انار نماد جالب دیگری هم دارد که سمبل طلوع خورشید است. زمانی که میخواهید سفره شب یلدا را تزیین کنید، همه چیز نماد خاص خودش را دارد.

رنگ سرخ سمبل و نماد این شب طولانیست. مانند رنگ سرخی که در کریسمس استفاده میشود. گل های سرخ شب یلدا نماد تولد دوباره نور و یا خورشید است. دلیل قرمز کردن آیتم های سفره شب یلدا هم به همین دلیل است.

 

گل برای شب یلدا
معرفی گل برای شب یلدا در مجله گلپینو

تاریخچه افسانه یلدا

در قدیم زندگی مردم برا اساس چرخش خورشید و ستارگان بوده است. آن های با استفاده از ستارگان مسیریابی و کارهای جالبی انجام میدادند. بخت خود را به تاریخ و روزهای سال مرتبط می دانستند. این تکیه به مهر و ماه آیین های فراوانی هم برای خودشان پدید آورده بود. از مهمترین جشن های مرتبط با این موضوع شب یلداست. به این شب طولانی سال شب چله هم گفته میشود. ایرانیانی که سال ها قبل در زمان زرتشتیان در ایران زندگی می کردند، باور داشتند که این شب نماد پیروزی روشنی بر تاریکی و اهریمن است. مردم آن زمان این شب زیبا را جشن می گرفتند و این پیروزی بزرگ را والا میدانستند.

افرادی هم تا صبح، شب زنده داری می کردند. آن ها اعتقاد داشتند که باید در این شب از روز پاسبانی کنند. آن ها باور داشتند که اگر در این شب بخوابند، ممکن است در نبود آنها شب بر روز پیروز شود و جهان دیگر طلوع خورشید را نبیند. این ها همه باور هایی بود که به تشکیل آیین های مختلف برای جشن گرفتن طولانی ترین شب سال یا شب چله شد. آیین هایی مثل آماده کردن آجیل خشک، انار گل آرایی شب یلدا و از همه مهمتر فراهم کردن هندوانه در این شب سرد سال!

 

یلدا و زوج های جوان

در این شب معمولا زوج های جوان با خانواده خود به دیدار یکدیگر می روند. در این شب دو خانواده یلدا را جشن می گیرند و همدیگر را بیشتر می شناسند. آن ها سعی می کنند شبی ماندگار و به یادماندنی برای خود و خانواده خود رقم بزنند. معمولا این زوج های جوان دست خالی به عیادت خانواده همسر خود نمی روند. در قدیم آن ها تنها دست گلی همراه خود می بردند. اما امروزه اندازه این دسته گل ها به شکل عجیبی بزرگتر شده و به اندازه یک سبد گل برای شب یلدا تبدیل شده است. به همین دلیل تزیین گل اهمیت پیدا کرده است. برای گل آرایی یلدا معمولا از میوه های فصل پاییز مانند انار و خرمالو استفاده می شود.

 

گل های مخصوص شب یلدا
گل های مخصوص شب یلدا در مجله گلپینو

معرفی گل شب یلدا

زمانی که اسم شب یلدا به گوشمان میرسد، اولین چیزی که به ذهنمان میرسد، قطعا رنگ قرمز آن است. میوه هایی که برای شب یلدا تدارک دیده می شوند هم مانند هندوانه و انار سرخ هستند. برای گل آرایی بهتر است از گل هایی استفاده کنیم که رنگ سرخ دارند و یا هارمونی زیبایی با رنگ های دیگر تشکیل می دهند.

یکی از مهم ترین گل های سرخ، گل رز است که برای گل آرایی شب یلدا فوق العاده به نظر می رسد. گل های رز و میخک به راحتی در بازار های گل موجود هستند. اگر به دنبال رنگ های بیشتر و تنوع رنگی هستید، میتوانید از رنگ های مختلف میخک، نرگس سفید و زنبق آبی استفاده کنید. نرگس نماد امید است و رنگ سفید نظم خوبی برای گل آرایی فراهم می کند. بهترین گل آرایی چگونه است؟ قطعا رنگ قرمز که نماد این شب است باید در گل آرایی شب یلدا استفاده شود.

 

گل رز قرمز

گل رز قرمز یکی از جذاب ترین گل های دنیاست. این گل نماد های عجیب و زیبایی هم دارد. رز قرمز سمبل عشق و وفاداری است. این گل که نماد عشق و عاشقی است، یکی از جذاب ترین پیشنهادات برای تزیین گل است. جوان هایی که به تازگی ازدواج کردند میتوانند از این گل برای گل آرایی استفاده کنند که هم پیام زیبای این گل منحصر به فرد را برسانند و هم جلوه خاصی به سفره این شب طولانی یدهند.

 

گل سر شب یلدا
گل سر شب یلدا در مجله گلپینو

گل اطلسی قرمز

گل اطلسی رنگ های مختلفی دارد. قرمز، سفید، زرد و بنفش از رنگ های این گل زیبا است. رنگ قرمز این گل طرفداران بیشتری نسبت به بقیه رنگ ها دارد. از آنجایی که محبوبیت گل اطلسی قرمز زیاد است، برای انتخاب گل کاملا مناسب است.

 

گل آرایی شب یلدا
گل آرایی شب یلدا در مجله گلپینو

آنتوریوم قرمز برای شب یلدا

آنتوریوم از گل های مناطق گرمسیری است. نام این گیاه از زبان یونانی گرفته شده است. این گل زیبا گلبرگ های براق دارد که به زیبایی جلب توجه می کنند. این گل رنگ های مختلفی هم دارد. رنگ قرمز آنتوریوم کاملا برای انتخاب گل برای شب یلدا مناسب است. این گل نماد سمبل شادی، برکت و مهمانی و جشن است. شب یلدا هم جشن کهن ایرانی ها و موقعیتی مناسب برای تهیه گلی مانند آنتوریوم قرمز را داشته باشد.

 

گل مخصوص شب یلدا
گل مخصوص شب یلدا در مجله گلپینو

گل ژربرای سرخ

یکی از گل های زیبا که به دلیل رنگ زیبایش طرفداران خاص خودش را دارد، گل ژربرا است. این گل پرچمی به رنگ طلایی دارد. و گلبرگ هایش دور پرچم طلایی رنگ این گل چیده شده اند. ژربرا رنگ های متنوعی مانند سفید، نارنجی، قرمز و صورتی دارد. رنگ قرمز این گل برای گل آرایی شب یلد و در کل گل برای شب یلدا مناسب است.

 

گل آرایی شب یلدا
گل آرایی شب یلدا در مجله گلپینو

ارکیده قرمز

گل ارکیده از گل های زیبای موجود در بازار است. این گل زیبایی و جذابیت خاصی دارد. نماد ها و سمبل های گل ارکیده، انرژی، سپاسگذاری، محبت زیاد و علاقه و اشتیاق است. یکی از انتخاب ها قطعا میتواند گل ارکیده قرمز باشد که هم جذاب است و هم ظرافت خاصی دارد. رنگ این گل هم برای تزیین سفره شب یلدا شما مناسب است.

 

گل سر شب یلدا
معرفی گل سر شب یلدا در مجله گلپینو

نتیجه گیری :

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با شب یلدا، تاریخچه آن و گل مناسب برای این شب طولانی آشنا کنیم. نماد سرخی سفره شب یلدا باعث شد که ما به معرفی گل های قرمز بپردازیم. تا زیبایی را برای خانواده خود در این شب که افراد خانواده دور هم جمع میشوند، فراهم کنید. این گل ها مانند گل رز نماد های مختلفی دارند و جلوه خاصی هم به سفره های مختلف شب یلدا می دهد. برای خرید انواع گل برای شب یلدا میتوانید به گلفروشی های اطراف محل زندگی خود و یا بازار های گل و گیاه مراجعه کنید. قیمت این گل ها در بازار های گل و گیاه پایین تر است.